DOMY CIEPŁE  i ENERGOOSZCZĘDNE
dom energooszczędny
jak wybudować dom energooszczędny

Budowa domu energooszczędnego - czy warto ?

Dom energooszczędny - kluczowe pytania.
Na początek warto zastanowić się nad kluczowymi pytaniami, które dręczą potencjalnych inwestorów.

Czy budowa domu energooszczędnego jest trudna

NIE - nie jest trudna.
Pewnie będziecie tym zaskoczeni, ale jest prostsza niż w przypadku budynku tradycyjnego. Dom energooszczędny buduje się tak samo, jak budynek tradycyjny, tylko szybciej, bo jest prostszy w konstrukcji. A jest prostszy dlatego, że eliminuje się z niego wiele energożernych rozwiązań, co w efekcie upraszcza jego budowę.
Jedyną nowością, odróżniającą dom energooszczędny od zwykłego, jest dodatkowa instalacja - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Z tego powodu wiele osób może mieć obawy, czy taka instalacja nie będzie za bardzo komplikowała życie w domu. Warto więc poświęcić trochę czasu i zapoznać się z jej funkcjonowaniem. Jak się przekonacie, wentylacja mechaniczna nie jest ani wcale skomplikowana, ani nie musi być bardzo droga, ani nie jest uciążliwa w obsłudze. Ma za to tyle zalet użytkowych, że nie ma się co zastanawiać czy warto - bo na prawdę WARTO !!!

Czy do budowy domu energooszczędnego trzeba stosować specjalne i drogie materiały

Oczywiście, że NIE potrzeba specjalnych materiałów.
Choć w internecie jest wiele opinii sugerujących, że muszą być stosowane jakieś specjalne materiały. Ale jakie to są te specjalne i lepsze materiały - tego nie pisze nikt. Reklamuje się przy okazji swoje własne materiały, które przedstawia się oczywiście, jako jedyne, najlepsze i niezbędne, bo jednowarstwowe. Nietrudno zauważyć, że ściany zewnętrzne murowane z takich materiałów mają grubość aż ponad 50 cm (!). Tańsze też nie będą.
W dalszej części przekonacie się, że prostymi, tanimi i powszechnie stosowanymi rozwiązaniami, przy użyciu powszechnie dostępnych na rynku materiałów, można wybudować całkiem przyzwoity dom, który będzie energooszczędny.

Czy budowa domu energooszczędnego jest droższa niż domu zwykłego

NIE - nie jest droższa, a nawet może być tańsza.
Budowa domu energooszczędnego wcale nie musi być droższa niż podobnego wielkością domu tradycyjnego. Przekonacie się o tym w dalszej części witryny, opisującej sprawę kosztów budowy. Wystarczy tylko stosować się do zasad budowy domu energooszczędnego, które decydują o energooszczędności, a to nic nie kosztuje - wymaga tylko poświęcenia trochę czasu i zaangażowania inwestora.

Czy budowa domu energooszczędnego się opłaca

TAK - opłaca się!
Da się wybudować dom energooszczędny dobrze i niedrogo, a na dodatek w trakcie mieszkania z rodziną, przez długie lata będziecie cieszyć się niskimi kosztami ogrzewania.

Na koniec jeszcze jedna uwaga.
Wszystko, co wyżej napisano odnosi się do budowy domu energooszczędnego, a więc do domu, którego roczne zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzewania wynosi EP=30÷70 kWh/m2/rok.

Nie dotyczy natomiast domu pasywnego, którego budowa jest bardziej wymagająca i bardziej kosztowna.

Zabezpieczenia przemysłowe

Bariery ochronne przemysłowe

Bezpieczeństwo samych maszyn, obrabiarek, czy stanowisk pracy to nie wszystko.
bariery ochronne przemysłowe
Warto zauważyć, że bezpieczeństwo w zakładzie produkcyjnym to nie tylko podesty do maszyn, osłony do maszyn, lampy przemysłowe stanowiskowe, czy oświetlenia ogólnego, ale również różnego rodzaju wygrodzenia i bariery. Wśród barier przemysłowych specyficznymi cechami wykazują się wygrodzenia i bariery energochłonne. Wykorzystywane są najczęściej do wydzielania obszarów produkcyjnych i komunikacyjnych.
Tagi: