DOMY CIEPŁE  i ENERGOOSZCZĘDNE
dom energooszczędny
jak wybudować dom energooszczędny

Jakie okna i drzwi do domu energooszczędnego

Jak okna wpływają na utratę ciepła

Tu też obowiązuje zasada - im mniejsza powierzchnia okien, tym mniejsze straty ciepła.

Okna i drzwi mają gorsze parametry cieplne niż ściana. Dlatego im mniej okien i drzwi w ścianach zewnętrznych, tym dla ciepłoty budynku lepiej.
Ale wiadomo też, że oświetlenie światłem dziennym jest w domu niezbędne i nie można przesadzać z ograniczaniem wielkości okien, bo zamiast domu otrzymamy bunkier.
Poza tym w obecnym budownictwie często spotykane są trendy w kierunku powiększania powierzchni okien. I tu z pomocą przychodzą nowoczesne okna, które zapewniają wysoki stopień izolacyjności termicznej.

Okna w domu energooszczędnym

W oknach tych takich stosuje się szyby ze specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi.
Przeszklenie jest trzyszybowe, co daje dwie warstwy pomiędzy szybami. Przestrzenie te, zamiast powietrzem, które ma dobre własności izolacyjne, wypełniane są najczęściej gazem argonem, który tę izolacyjność dodatkowo zwiększa.
Warto też zwrócić uwagę na ramy okienne, które muszą też zapewniać dobrą izolacyjność termiczną. Wykonuje się je najczęściej z tworzyw sztucznych z komorami powietrznymi wewnątrz - im więcej komór, tym rama lepiej chroni przed utratą ciepła. Spotykane dziś najczęściej 5-komorowe ramy dobrze tę rolę wypełniają. Chociaż spotyka się też ramy z jeszcze większą ilością komór.

Parametry okien energooszczędnych

Dobre okna mają współczynnik izolacyjności "U" na poziomie 1,1-0,8 a nawet 0,6 W/m2*K.
Jeżeli zdecydujemy się na duże okna, to mając na uwadze straty ciepła, powinniśmy zdecydować się na okna o niższym od standardowego współczynniku Uw, który dla domów energooszczędnych nie powinien być wyższy niż 0,9 W/m2K.
O izolacyjności okna decydują więc dwa główne jego elementy - przeszklenie oraz ramy okienne. I oba te elementy muszą być dobre, bo oba mają istotny wpływa na całkowitą izolacyjność okna.
Kupując okna musimy więc zwracać uwagę na całość. Zwracajmy uwagę, czy producent deklaruje współczynnik "U" na odpowiednim poziomie. Pamiętajmy też aby "U" dotyczyło nie tylko szyb, ale i ram okiennych - czyli aby była to uśredniona wartość dla całości okna.

Drzwi zewnętrzne

Ostatnim elementem przegród zewnętrznych są drzwi. Dbajmy też o ich właściwą izolacyjność.
Co prawda drzwi zewnętrznych jest w budynku mniej niż okien, więc ich znaczenie dla całego bilansu energetycznego domu jest dużo mniejsze niż okien, ale w domu energooszczędnym nie można pominąć i tej kwestii.

Montaż okien i drzwi zewnętrznych w ścianach

Pamiętajmy też, że dobre okna wymagają prawidłowego montażu w ścianie budynku. Szkoda przecież zakupić bardzo dobre okna a potem zepsuć ich wysokie walory niewłaściwym montażem.
Bardzo ważne jest dobre ustawienie okna otworze okiennym i dobre jego zaizolowanie.
Okno ustawiamy z użyciem klocków podporowych i klinów regulując dokładnie pion i poziom. Następnie mocujemy ramy okienne za pomocą kołków rozporowych lub specjalnych kotew montażowych do ściany (muru).
Okna mocujemy w licu ściany murowanej albo jako wysunięte na zewnątrz w warstwie ocieplenia.

Kolejną sprawą, którą trzeba zrobić jest dokładne wypełnienie pianką montażową przestrzeni pomiędzy ramą okna a ścianą. I tu nie można sobie pozwolić na pozostawienie jakichś pustych przestrzeni lub przelotów powietrza z wewnątrz na zewnątrz budynku. Dodatkowo uszczelniamy, już na etapie prac wykończeniowych, styk ramy okiennej z tynkiem wewnętrznym przy użyciu silikonu, tak aby zapewnić jak najlepszą szczelność osadzonego okna. O strony zewnętrznej styk ramy okna z warstwami elewacyjnymi uszczelniamy rozprężną taśmą. Taśma ma za zadanie ochronić budynek przed penetracją wody deszczowej w głąb ściany.
Jeśli w tej izolacji pozostaną pustki lub kanaliki, przez które będzie penetrować powietrze, to na etapie użytkowania możemy mieć poważny problem. W miejscach tych będzie się kondensować woda, powstaną zawilgocenia, a może nawet zagrzybienie - i będziemy mieli kłopoty. A same straty ciepła będą miały przy nich dużo mniejsze znaczenie.
Dlatego wszystkie te prace muszą być wykonane bardzo starannie.

Przykładowy sposób montażu pokazano na rysunkach obok.
Nawet najlepsze okno, ale źle zamontowane może nie tylko zwiększyć straty ciepła, ale doprowadzić do kłopotów eksploatacyjnych, a to wiąże się z kosztami. Jeśli nie mamy tu wiedzy jak to zrobić dobrze, lepiej powierzyć te prace firmie z doświadczeniem w tego rodzaju pracach.

W celu poprawy szczelności osadzenia okna stosuje się tzw. montaż warstwowy, nazywany też "ciepłym", z dodatkowym zastosowaniem folii paroszczelnej od wewnątrz i paroprzepuszczalnej od zewnątrz.
A jeśli zdecydujemy się na montaż warstwowy - z dodatkowymi taśmami izolacyjnymi, który jest trudny do wykonania i wymaga dużego doświadczenia, to lepiej jest go zlecić fachowej firmie. Tego rodzaju montaż jest też znacznie droższy.
Ale uwaga:
Ten montaż warstwowy też można zepsuć (wykonać niewłaściwie) i możemy wydać niepotrzebnie sporo funduszy. Warto więc przyglądnąć się temu tematowi, jeszcze zanim zamówimy usługę i pytać, pytać, pytać o szczgóły jak będzie to zrobione, bo niestety na rynku jest też sporo partaczy. Nie dajmy się zwieść tylko samym zapewnieniom, że będzie dobrze, ale wymagajmy rysunków, opisów i wyjaśnień.

Budowa domu - montaż okien

Okna w domu energooszczędnym - właściwy montaż

Poniżej pokazano przykłady montażu okna w ścianie dwuwarstwowej.

Montaż okna w warstwie konstrukcyjnej ściany

montaż okien

Montaż okna w warstwie izolacyjnej ściany

okna energooszczędne

Warstwowy montaż okna

Montaż warstwowy nazywany jest też czasem "ciepłym montażem". Jest to montaż z wykorzystaniem piany oraz dodatkowo taśm - paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Staranne osadzenie połączenie ze ścianą (ościeżem) ma na celu zapewnienie całkowitej szczelności na przenikanie powietrza. Ewentualne nieszczelności na połączeniach mogą doprowadzić nie tylko do strat ciepła, ale również do powstawaniu wokół okien wykwitów pleśni. Dodatkowe taśmy mają poprawić niedokładności wykonawcze miejsca styku okna z murem, poprzez dodatkowe zabezpieczenie warstwy izolacji cieplnej.

Przy właściwym i starannym osadzeniu okien w sposób podstawowy, wg podanych obok zasad, montaż warstwowy nie jest konieczny.
Tagi: