DOMY CIEPŁE  i ENERGOOSZCZĘDNE
dom energooszczędny
jak wybudować dom energooszczędny

Projekt domu energooszczędnego

Jak zminimalizować ucieczkę ciepła z domu ?

Jakie są sposoby na energooszczędny dom ?
Budując dom energooszczędny często zastanawiamy się od czego zacząć, czym się kierować przy wyborze działki i projektu, czym się różni taki dom od tradycyjnego oraz:
 • jak zminimalizować ucieczkę ciepła z domu
 • jakie są sposoby na energooszczędny dom
 • jakie można wyróżnić zasady budowy domu energooszczędnego
 • dom energooszczędny - zasady projektowania
 • jakie są wymagania dla domu energooszczędnego

Zacznijmy oszczędzanie energii cieplnej od projektu domu

Im mniejsza powierzchnia przegród zewnętrznych, tym mniejsze straty ciepła.
Oczywiście im większy będzie dom, tym większa będzie też powierzchnia przegród zewnętrznych. Trzeba więc dobrze przemyśleć, jaka powierzchnia domu będzie odpowiednia dla naszej rodziny. Rozbudowywanie domu ponad miarę, będzie powodowała większe zużycie ciepła.
Jeśli już dobrze przemyślimy wielkość naszego domu pod względem powierzchni wewnętrznej (m2), to warto zwrócić uwagę na ważny wskaźnik A/V, który określa stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury ogrzewanej. Im wskaźnik A/V będzie mniejszy, tym lepiej.

Bryła budynku a energooszczędność

Warto zwrócić uwagę i dobrze przemyśleć kształt budynku.
Im więcej załamań ścian, narożników, wykuszy, lukarn, otworów okiennych i drzwiowych, balkonów, tym trudniej będzie utrzymać ciepło. A więc zwarta bryła bez nadmiernych i "fikuśnych" elementów pozwala na znaczne ograniczenie strat ciepła.
Powinniśmy dążyć do prostej i zwartej bryły domu. Taka bryła jest tańsza w budowie, budynek jest łatwiejszy do wykonania. Mniejsza jest tu też możliwość popełnienia błędów wykonawczych. Błędy na etapie realizacji mogą istotnie wpływać na izolacyjność przegród, a ich usunięcie jest niekiedy trudne i kosztowne. Dlatego dążymy do prostej i zwartej bryły budynku.
Taki zwarty dom to budynek piętrowy zbudowany na planie prostokąta. Piętrowy budynek to znacznie mniej strat ciepła w porównaniu do budynku parterowego o tej samej powierzchni mieszkalnej. Jeśli więc dążymy do wybudowania domu energooszczędnego, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest budynek piętrowy.
Dla budynku parterowego wskaźnik A/V będzie wyższy niż dla budynku piętrowego o tej samej powierzchni mieszkalnej.

Domy energooszczędne

Projekty budynków energooszczędnych - wytyczne

Czym wyróżniają się budynki energooszczędne ?
Jakie są zasady budowy domu energooszczędnego.

Dom energooszczędny - wymagania

 • prosta architektura - prosta zwarta bryła budynku
 • optymalna wielkość budynku - im większy budynek, tym koszty utrzymania większe
 • lepszy jest tu budynek piętrowy niż parterowy - korzystniejsze A/V
 • odpowiednie usytuowanie budynku na działce pod względem stron świata, czyli wykorzystanie nasłonecznienia
 • nieskomplikowane dachy - najlepiej dwuspadowe, z możliwością łatwego zainstalowania paneli słonecznych
 • energooszczędne materiały
 • minimalizacja mostków termicznych - bez balkonów, wykuszy, wnęk
 • układ pomieszczeń, optymalna ilość okien i drzwi i ich usytuowanie względem stron świata
 • dobre parametry termiczne okien i ich właściwe osadzenie w ścianach
 • nowoczesne, energooszczędne instalacje - wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła, inteligentne sterowanie ogrzewaniem, ogrzewanie akumulacyjne, pompy ciepła
 • małe zużycie energii
Wszystkie te elementy mają istotny wpływ na koszty eksploatacyjne budynku dlatego warto je brać pod uwagę już na etapie projektowania. Im więcej z powyższych rozwiązań uwzględnimy na etapie projektu i realizacji, tym lepiej. Ważną rzeczą jest też staranne wykonanie budynku. Błędy wykonawcze mogą w dużym stopniu zniweczyć efekt energooszczędności.

Eliminujemy mostki termiczne

Mostki termiczne to miejsca gorzej zaizolowane lub w ogóle nie zaizolowane, przez które ucieka ciepło, dlatego należy ich unikać. Występują przy takich elementach budynku jak: balkony, loggie, wykusze, wnęki, narożniki, częste załamania ścian.
Klasycznym przykładem mostka termicznego jest połączenie płyty balkonowej ze stropem. Bez specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych nie da się takiego mostka termicznego zaizolować. A przez taki mostek ucieka nam bardzo dużo ciepła.
W otoczeniu widać wiele domów, które mają po 2, a nawet 3 balkony, ale jak się im dobrze przyjrzeć to mało kto ich używa. Dlaczego ?
Balkony często umieszczone są od strony ruchliwej ulicy, gdzie jest ruch, hałas, spaliny - przebywanie na takim balkonie staje się wręcz nieprzyjemne i najczęściej pozostają opustoszałe. Dużo balkonów umieszczanych jest tak, że sąsiedzi z innych domów z łatwością zaglądają nam na nasz balkon - tu też unikamy później przebywania na takim balkonie.
Jeśli macie swój dom, to zazwyczaj przyjemniej jest spędzać czas w ogródku, niż na balkonie.
Balkony mają swoje uzasadnienie w domach wielorodzinnych, gdy nie ma własnego ogródka - wówczas balkon daje nam jakąś namiastkę przestrzeni.
Zastanówcie się więc, czy na pewno takie balkony będą Wam potrzebne. Jeśli nie będzie balkonów, to wykonanie takiego domu jest prostsze, tańsze, szybsze, a koszty ogrzewania i przyszłych remontów będą zdecydowanie niższe. Gdy nie będzie balkonów i innych takich wskazanych wyżej elementów, to wykonawca będzie miał też mniej okazji, by popełnić błędy - a więc będzie mniej usterek.
Nie dajmy się wkręcać w balkony, tylko dlatego, że inni je mają, bo często stają się one potem przysłowiowym piątym kołem u wozu.

Wykorzystanie nasłonecznienia

Jeśli kształt i wjazd na działkę umożliwiają swobodne usytuowanie domu na działce, to warto to wykorzystać i umieścić strefę dzienną domu od strony południowej. Słońce może być tu ważnym źródłem pozyskania dodatkowego ciepła. Pozwoli też na uniknięcie jego utraty, gdyż przy nasłonecznieniu przez ściany będzie uciekało mniej ciepła z wewnątrz. Pomieszczenia gospodarcze, łazienki, wiatrołapy itp. można wówczas umieścić po stronie przeciwnej (północnej).
Jeśli projekt domu przewiduje zwiększenie powierzchni przegród zewnętrznych od południowej strony domu, to takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż zmniejsza się zapotrzebowanie takiego domu na energię.
Od strony południowej powinno być też więcej okien. Od północy okien jak najmniej albo wcale; od południa okna powiększone, by zyski ciepła były większe. Dobrze jest gdy zimą słońce wpadając do wnętrza domu, wyładowuje swą energię cieplną wewnątrz.
Zyski ciepła od nasłonecznienia od strony południowej w polskich warunkach są na tyle duże, że nawet przy zwiększonej powierzchni ścian zewnętrznych, przewyższają dodatkowe straty ciepła.

Czym jest rekuperacja ciepła

W czasie wentylacji budynku wyrzucamy zużyte (nieświeże) powietrze poza budynek, a w jego miejsce wprowadzamy z zewnątrz powietrze świeże. W okresie zimowym to wyrzucane powietrze jest ogrzane, zaś zasysane do budynku jest zimne i trzeba go ogrzać. Wraz z zużytym powietrzem wyrzucamy z domu również ... ciepło. Rekuperacja ciepła polega na odzyskaniu ciepła z zużytego powietrza i ponowne wykorzystanie go do ogrzewania powietrza zasysanego do domu. Odzyskiwanie ciepła z wentylacji w efekcie daje nam zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynków. W efekcie możemy zastosować mniejszy kocioł do ogrzewania domu. Zmniejszymy też koszty ogrzewania budynku. Dobrze jest więc zdecydować się na takie rozwiązanie już na etapie projektowania budynku.
Tagi: 
 
GWC