BUDOWNICTWO
  budowa domu
budowanie domu
Koszty budowy domu
budowanie domu
Aspekty prawne budowy
budowanie domu
budowa domu

Budowa domu - w trosce o koszty

Tanie budowanie domu - czyli jak zaoszczędzić

W tej części dowiesz się
 • budowa domu - oszczędności na etapie projektowania
 • jak można zoszczędzić podczas budowy domu
 • na czym nie warto oszczędzać przy budowie domu
 • z czego najtaniej wybudować dom
 • komu potrzebne jest kosztorysowanie budowy domu
 • jak dobrze i tanio wybudować dom
 • jakich kosztów możemy spodziewać się, budując dom
 • na czym polega kosztorysowanie budowy domu

Zanim rozpoczniesz budowę

czyli kilka sposobów na oszczędności na etapie wyboru projektu

 • Wielkość domu powinna być dobrana do rzeczywistych potrzeb Twojej rodziny. Unikaj powierzchni reprezentacyjnych, specjalnych pokoi gościnnych, których używa się rzadko. Nie buduj powierzchni na zapas np. z myślą, że kiedyś zamieszkają tu dzieci z rodzinami - to rzadko się zdarza. Zaplanuj miejsca i pomieszczenia wielofunkcyjne - np. jadalnia może w przerwach pomiędzy posiłkami służyć jako miejsce do nauki lub pracy. Nadmierna o 50m2 powierzchnia użytkowa, to dodatkowy koszt w wysokości około 100 tys. złotych, wydany na budowę domu. Większa powierzchnia, to również większe koszty eksploatacji domu (ogrzewanie, podatek od nieruchomości, energia elektryczna, naprawy, utrzymanie w czystości itp.) Nie marnuj powierzchni na niepotrzebne korytarze - przestrzeń komunikacyjna powinna być jak najmniejsza.
 • Dom o prostej bryle prostopadłościanu to zdecydowanie niższe koszty. Skomplikowane kształty i udziwnienia kosztują. Zwarta bryła to nie tylko łatwiejszy dom do ocieplenia w trakcie budowy, ale również mniejsze zużycie ciepła w trakcie eksploatacji (mniejsze koszty ogrzewania), oraz mniejsze ryzyko uszkodzeń i wad.
 • Dom parterowy. Unikamy w ten sposób konieczności wykonywania ciężkich i kosztownych stropów, schodów oraz dodatkowych okien.
 • Dom nie podpiwniczony jest znacznie tańszy. W domu podpiwniczonym większe są koszty kanalizacji, instalacji wodnych i grzewczych. Jeśli przy tym warunki gruntowo - wodne okażą się niekorzystne, wówczas niezbędne będzie wykonanie izolacji przeciwwodnych, a to kosztuje.
 • Unikaj filarów, balkonów, słupów żelbetowych, nadproży, schodów, podestów, ogrodów zimowych, okien o nietypowych kształtach (np. z łukami).
 • Dach powinien być dość prosty, posiadać jak najmniej połaci, lukarn, okien połaciowych, koszy, obróbek blacharskich. Skomplikowane dachy, nie dość, że są kosztowne w wykonaniu, to jeszcze są bardzo wrażliwe na błędy wykonawstwa i bardzo często są utrapieniem użytkowników w trakcie eksploatacji budynku, w postaci przecieków, zwiększonych strat ciepła i konieczności częstych reperacji. Jeśli jednak budynek Twój będzie miał użytkowe poddasze, to lepszym i tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie okien połaciowych niż lukarn.
 • Najtańsze ściany zewnętrzne to ściany jednowarstwowe. Takie ściany łatwo jest otynkować wewnątrz i z zewnątrz tynkiem tradycyjnym. Najprostsza technologicznie ściana, to ściana z bloczków z betonu komórkowego, którą w dużej mierze przy pomocy murarza można wykonać samemu.
 • Zmiany trzeba robić na etapie projektu. Dlatego warto jest dobrze przemyśleć projekt zanim przystąpisz do realizacji domu.
 • Przygotuj plan finansowy budowy. Najczęstszym błędem jest rozpoczynanie budowy bez takiego właśnie planu, bez rozeznania ile będziemy musieli wydać pieniędzy na nasz dom. Lepiej wybudować dom mniejszy niż przez lata nie móc w nim zamieszkać tylko dlatego, że zabrakło pieniędzy. Wydawanie pieniędzy na duży dom, którego nie można wykończyć jest nieporozumieniem. Prowadzi to do finansowej katastrofy inwestora. W nie wykończonym domu trudno zamieszkać, trudno jest go też sprzedać a jeśli nawet się uda, to z pewnością nie zwrócą się nam włożone w jego budowę koszty, najczęściej więc taki dom stoi i niszczeje. Do przygotowania takiego planu niezbędny Ci będzie dobrze opracowany kosztorys oraz harmonogram.

Budowa domu - oszczędzanie na etapie wykonawstwa

czyli kilka sposobów na oszczędności podczas budowy domu

 • Nie oszczędzaj na jakości materiałów:
  Szukaj najlepszej oferty, najniższej ceny z dostawą na plac budowy, rabatów, czy promocji. Kupowanie taniej, ale z niewiadomego źródła to duże ryzyko dla inwestora. Może się okazać, że za grosze kupiliśmy kota w worku, zamiast materiału o uznanej marce i nagrodzonego znakami jakości.
 • Zmiany w trakcie budowy powodują zazwyczaj również szereg komplikacji konstrukcyjnych, w ociepleniu ścian i stropów, w instalacjach wewnętrznych, w wentylacji pomieszczeń, zwłaszcza jeśli są wprowadzane zbyt późno. A to wszystko powoduje, że koszty rosną. Zasadą jest aby zmiany wprowadzać wcześniej na etapie projektowania, wówczas są one najmniej kosztowne.
 • Wykończenie pomieszczeń:
  O kosztach decyduje tu przede wszystkim gust i standard w jakim chcemy zamieszkać. Przemyślane wykończenie pozwoli nam zaoszczędzić wiele zbędnych kosztów, a jednocześnie zamieszkać w ładnym i estetycznym domu. Aby było w nim ładnie, wcale nie muszą być klamki ze złota, a glazura wszędzie do sufitu.
 • Samodzielne wykonanie robót:
  Zanim zdecydujesz się na samodzielne wykonanie części robót wiedz, że wykonanie wielu z nich wymaga naprawdę fachowych umiejętności. Błędy i wady wykonawstwa wiążą się niejednokrotnie z bardzo dużymi kosztami napraw - samodzielnie warto wykonać więc tylko te roboty, w których na pewno nie popełnisz błędu.
 • Wykonanie robót przez fachową firmę:
  Tego rodzaju rozwiązanie wbrew pozorom może okazać się tańsze niż samodzielne wykonanie trudnych robót, wymagających wprawy i doświadczenia. Ważne jest przy tym, aby zawrzeć z wykonawcą dobrą umowę. Wartość wynagrodzenia wykonawcy przyjęta do umowy, powinna opierać się o szczegółowy kosztorys, który winien dokładnie określać (opisywać) zakres rzeczowy robót.
 • Staraj się budować dom z miejscowych materiałów, tj. z lokalnych dobrych wytwórni. Transporty materiałów też kosztują.

Koszty budowy domu


domy jednorodzinne

budynki mieszkalne - zabudowa szeregowa

domek jednorodzinny

dom dla rodziny

projekt domku
Tagi: