BUDOWNICTWO
  budowa domu
budowanie domu
Koszty budowy domu
budowanie domu
Aspekty prawne budowy
budowanie domu
budowa domu - porady

Budujemy dom - materiały ścienne

Rodzaje materiałów ściennych.

Z jakich materiałów budować dom.

Ściany domu jednorodzinnego można wykonać z różnych materiałów - wybór jest dość duży. Drewno - dom z bali lub dom szkieletowy. Poniżej przedstawiono kilka najczęściej stosowanych materiałów.

Bloczki gazobetonowe

murowanie scian To bloczki, płytki bądź kształtki. Mogą mieć różną gęstość od 350 do 700 kg/m3. Im mniejsza gęstość, tym materiał jest cieplejszy i łatwiejszy w obróbce, ale jest też bardziej kruchy. To najlepszy z możliwych materiałów do samodzielnej budowy domu. Zaletą bloczków z betonu komórkowego jest też to, że daje się on łatwo wyrównać, szlifować - wyrównujemy je w ten sposób przed nałożeniem kolejnych warstw bloczków. Struktura betonu komórkowego jest krucha i sprawia, że jest łatwy do szlifowania, cięcia, frezowania i bez problemu wierci się w nim otwory, ale z tego samego względu ma małą wytrzymałość.

Wyroby ceramiczne tradycyjne.

mur tradycyjny To ceramika ścienna - cegła pełna, cegła kratówka, pustaki ceramiczne. Cegła pełna obecnie wykorzystywana jest jedynie do prac pomocniczych.
Do budowy ścian zewnętrznych używa się różnych odmian pustaków ceramicznych. Takie elementy są twardsze i cięższe niż te z ceramiki poryzowanej, ale przy tym solidniejsze i lepiej izolują przed przenikaniem dźwięków. Do murowania ścian zewnętrznych używa się pustaków Max, Uni oraz cegieł kratówek - K2 i K3

Pustaki i bloczki ceramiczne poryzowane

Wyroby te są lżejsze i łatwiejsze w obróbce, ale za to bardziej kruche - wyroby te obecnie tracą na znaczeniu jako materiał konstrukcyjny ścienny. Podobne pod względem własności są pustaki i bloczki keramzytowe.

Bloczki silikatowe.

Silikaty to bardzo dobry materiał do budowy domów. Twarde białe bloczki wapienno-piaskowe, są jednak ciężkie i trudniejsze do murowania. Bloczki silikatowe za to są dobrym wytrzymałościowo materiałem konstrukcyjnym i świetnie akumulują ciepło. Silikaty zapewniają ścianom wysoki poziom izolacyjności akustycznej. Należą przy tym do najzdrowszych budulców dostępnych na rynku. Najczęściej muruje się je na tradycyjną zaprawę murarską. Silikaty są ciężkie i mają dużą gęstość, dlatego bardzo dobrze akumulują ciepło. Wolniej i dłużej się nagrzewają, ale też wolniej się wychładzają, co chroni wewnętrzny klimat przed nagłymi wahaniami temperatury.

Co bierzemy pod uwagę, wybierając materiały murowe?

Jeśli dysponujemy większym budżetem, to możemy sobie pozwolić na większą swobodę w wyborze.
  • Koszty to jeden głównych czynników, który może decydować o materiałach. Z pewnością ściany budynku powinny się cechować dobrą izolacyjnością termiczną - dziś to już standard. Daje to dużo większy komfort mieszkania i użytkowania.
  • Z pewnością decydować też będą własne upodobania materiałowe. Każdy z materiałów - drewno, ceramika, bloczki gazobetonowe - ma swoje zalety i wady.
  • Jeśli ściany będzie wykonywać ekipa budowlana, to warto wziąć pod uwagę jej preferencje (doświadczenia, wyposażenie w sprzęt) oraz cenę usługi.
  • Jeśli zamierzamy wykonywać dom własnym staraniem i własnymi siłami, trzeba wziąć pod uwagę, jakimi siłami i umiejętnościami oraz jakim sprzętem dysponujemy. Samemu najłatwiej będzie wykonać dom z bloczków gazobetonowych na klej. W tym przypadku ważne jest tylko aby wybrać dobre bloczki, o stabilnych wymiarach. Jeśli szukamy oszczędności materiałowych, to jeszcze taniej wyjdzie murowanie z bloczków gazobetonowych na zaprawie cementowo-wapiennej. Tu możemy wybrać bloczki tańsze o mniejszej dokładności wykonania.
  • Szybkość wykonania murów.
    Jeśli zależy nam na czasie, a dysponujemy większym budżetem, to warto rozważyć wykonanie ścian z wykorzystaniem jednego z dostępnych systemów ściennych, dostępnych na rynku. Zazwyczaj wymaga to zatrudnienia specjalistycznej ekipy budowlanej. W takich systemach jest wiele gotowych elementów pozwalających na szybkie formowanie ścian - ułatwiających i przyśpieszających prace.

Co wybrać - jakie materiały - do budowy domu ?

W dzisiejszych czasach dom z założenia powinien być energooszczędny. Można to osiągnąć stosując się do kilku prostych zasad i wcale nie musi to być kosztowne. Znaczna część tych zasad opisana jest w części "tanie budowanie" (projekt, bryła budynku, układ pomieszczeń, mostki termiczne).
W praktyce doszliśmy do takiej sytuacji, że ściany mogą być wykonane, jako dwuwarstwowe lub trzywarstwowe.
Ścian jednowarstwowych raczej już nie będzie. Współczynnik przenikania ciepła "U", wymagany prawem budowlanym od 2021 roku nie może być większy niż 0,20 W/(m2*K).
Ściany jednowarstwowe spotykane jeszcze na rynku tego nie zapewniają. Ściany jednowarstwowe są już w praktyce rzadko spotykane i zaniechane w realizacji - przede wszystkim z powodu nie spełniania wymagań izolacyjności termicznej.
Skupimy się więc tu przede wszystkim na najczęściej spotykanym sposobie - na ścianach dwuwarstwowych. Najczęściej spotykane ściany dwuwarstwowe - są proste w wykonaniu, nie wymagają dużej staranności przy murowaniu, są tańsze i bardzo dobrze likwidują błędy wykonawcze i mostki termiczne, których jest zazwyczaj dużo. Ściany dwuwarstwowe nie stwarzają zagrożenia popełnienia poważniejszych błędów. Pozwalają też na zastosowanie różnorodnych materiałów na ścianę nośną, dzięki czemu można - zależnie od potrzeb - dobierać je pod kątem kosztów, zdolności akumulowania ciepła czy tłumienia hałasu. Ściany dwuwarstwowe wykonane są dwiema metodami - metodą lekką suchą z użyciem wełny mineralnej i okładziny np. z deski elewacyjnej, lub metodą lekką mokrą z zastosowaniem najczęściej styropianu i z wykończeniem wyprawą elewacyjną.

Materiały na ściany

Bloczki gazobetonowe

budowa domu - ściany

Elementy gazobetonowe

ściany domu z gazobetonu

Kształtki gazobetonowe "U"

budujemy dom gazobeton

Pustaki ceramiczne MAX

pustaki ceramiczne

Cegła pełna

ceramika budowlana

Pustaki ceramiczne poryzowane

pustaki ścienne

Bloczki ścienne silikatowe

silikaty
Tagi: